denizyolu nakliyat

DENİZYOLU NAKLİYE NEDİR?

Gemiler vasıtasıyla ürünlerin bir ülkeden başka bir ülkeye taşınması hizmetine  Denizyolu taşımacılığı denir.Uluslararası ticaret alanında özellikle kargo şirketlerine önemli anlamda kolaylık sunan denizyolu taşımacılığı günümüzde sıklıkla tercih edilen bir hizmettir. Deniz yolu taşımacılığı ile firmalara farklı bir taşıma alternatifi yaratmaktadırç.

Deniz yolu üzerinde gidilmek suretiyle denize kıyıları olan iki ülke arasında gerçekleştirilen bir taşımacılıktır. Bunun yanında, denize kıyısı olmayan ülkeler ile de farklı alternatiflerden yararlanılarak taşıma süreci gerçekleştirilir. Dış ticaret alanında yoğunluğa sahip şirketler açısından denizyolu taşıma, hem hızlı hem de konforlu bir nakliyat sürecinin geçirilmesini sağlar.

denizyolu konteyner taşımacılığı

Denizyolu konteyner taşımacılığı belirli ölçülerdeki konteynerler, yük ile doldurulduktan sonra yasal prosedürlere uygun olacak şekilde belirlenen amaca ulaştırılır. Denizyolu konteyner taşımacılığında firmamız Saygınlar Nakliyat,  profesyonel ekibi ve gelişmiş koordinasyon becerisine sahip ağıyla müşterilerine kaliteli hizmet sunmaktadır.

Denizyolu Konteyner Taşımacılığında Eşyaların Cinsine Göre Taşıma

Konteyner hacminde, iç hacim ve dış hacim birbirinden farklıdır. Seri üretim standarttır. Konteyner tipi, komple konteynerler ve parsiyel konteynerler arasında değişebilir. Bu ayrım taşınacak eşyanın cinsine göre belirlenir. Daha az yük taşıyan ve birden fazla yük türü içeren taşıma türüne parsiyel konteyner denir. Komple konteyner taşımacılığı, ürünün tek tip kargo içermesi ve tüm konteynerlere yerleştirilmesi anlamına gelmekte olup, ithalat ve ihracat payının büyük bir kısmını Denizyolu Konteyner Taşımacılığı alır.

Liner taşımacılık nedir?

Liner taşımacılık, geminin rotasının, plan ve programlarının belirlenmesinin ardından yük almaya başladığı, tarifeye dayalı olarak gerçekleştirilen taşımacılık şeklidir. Önceliğin maliyete değil, hizmet kalitesi ve hızına verildiği  taşımacılık türü olan liner taşımacılıkta geminin hangi limandan gideceği, gün ve saat olarak ne zaman planlanacağı, limanlara ne zaman ayrılıp ne zaman gideceği daha önceden programlanır.

Bu durum yakıt maliyetlerinin yükselmesine neden olur ancak bir o kadar da hızlı bir taşıma gerçekleştirilir. Tramp taşımacılıkta görüldüğü gibi geminin kalkması için bütünüyle yüklenmesi beklenmez. Zaman baskısını taşınması istenen yükleri bekleyen taraftan alıp, taşıyıcının üzerine yükler.

Liner Taşımacılık Tercih Edilme Nedeni

Tramp taşımacılık çoğunlukla bozulma tehdidi ile karşı karşıya kalmayan, gecikmelerin tolere edilebildiği, pek çok mala kıyasla daha ucuz malların taşınması için tercih edilir. Bu anlamda liner taşımacılık nedir sorusunun cevaplandırılmasının ardından tercih edilme nedeni ise Liner taşımacılıkta genel itibariyle maddi olarak değeri daha yüksek, zaman baskısı bulunan yüklerin taşınması olarak cevap verilebilir.

Liner Taşımacılıkta Planlama

Planlama süreci, liner taşımacılıkta önemli bir yere sahiptir. Planlamanın ve zaman yönetiminin uygun bir biçimde yapılması gerekir. Gemilerinin rotalarının belirlenmesi, gemiye alınacak yüklerin miktarı ve hacmi gibi nitelikler de liner taşımacılıkta önemli bir yere sahiptir.

denizyolu taşımacılık

denizyoluyla nakliyat kaç gün sürer?

Denizyolu  Nakliyat insanlar tarafından en çok tercih edilen taşımacılık türlerinden biridir.Ticari yollarda rota belirlemiş firmaların bile çoğunlukla tercih ettiği bir taşımacılık şeklidir. Bunun önemli sebeplerinden biri pratik ve hızlı oluşu ayrıca mali fiyatlarının oldukça düşük olmasıdır. Yükleme ve boşaltma limanlarının nerede bulunduğu, taşıma biçiminin Tramp mı yoksa Liner olarak mı gerçekleştirildiği, rota üzerinde bölge olarak herhangi bir risk unsuru bulunup bulunmaması durumları kontrol edilir  Bunun yanı malların sahiplerine ulaşmasında ki süreci  etkileyen diğer unsurlar ise iklim şartları ve yasal prosedürler olarak sıralanabilir.

Denizyolu Taşımacılık Fiyatları

Deniz taşımacılığında çok sayıda mal ve hizmetin uzun mesafelere aynı anda taşınması, taşımacılık faaliyetleri için büyük ekonomik faydalar sağlar. Bu nedenle, uzun mesafeli bir taşıma süreci, bu taşıma türünü deniz yolu taşımacılık fiyatları anlamında diğer taşıma türlerine göre daha ucuz hale getirir.

Denizyolu Taşımacılık Fiyatları Belirlenmesi

Toplu taşıma kapasitesi deniz taşımacılığının en üst seviyesidir, bu durumda bu tür denizyolu taşımacılık fiyatları çok daha ucuz hale getirir. Ayrıca dış ticaretle ilgilenen ülkelerin jeopolitik durumu da maliyetler üzerinde büyük etkiye sahiptir.

denizyolu ihracat

Denizyolu Taşımacılıkta Kullanılan Evraklar Nelerdir?

Uluslararası ticarette, tarafların haklarının garanti altına alınmasını sağlayan evraklar, uluslararası yasalar tarafından mecburi kılınmıştır.

Denizyolu Taşımacılıkta Evraklar Neden İstenir?

Dolandırıcılığın Kaçakçılığın ve illegal yolların önlenmesi ve bu durumlara karşı taviz verilmemesi için hazırlanıp düzenlenen evraklar aynı zamanda vergilerin kontrolü, ülkeler arasında gerçekleşen ticaretin boyutu ve konuların anlaşılması açısından da kullanılır. Kullanılan evrakların isimleri;

  • Menşei Şahadetnamesi
  • ATR Dolaşım Belgesi
  • EUR Dolaşım Sertifikası
  • İhracat Yapacaklar için Konsolosluk Faturası
  • Deniz Konşimentosu (B/L) (Bill of Lading)
  • Sağlık ve Veteriner Sertifikası şeklindedir. Bu evrakların her bir işlevi barındırır ve denizyoluyla taşımacılık konusunda büyük bir öneme sahiptir.

Başlangıç, aktarma ya da bitiş noktaları olarak yer alan limanlar deniz taşımacılığında önemli bir yere sahiptir. Gemiler ile diğer taşıma araçları arasında mal aktarımını ve yükün depolanmasını güvenli koşullar dâhilinde gerçekleştirmeyi amaçlayan limanlar, bu esaslara ilişkin gerekli altyapı, insan kaynağı ve donanımı bünyesinde barındırır.  Bu aşamaların sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesinde ise denizyolu nakliye firmaları malların yüklenmesinden ilgili bölgeye aktarılmasına kadar geçen süre içinde gereksinim duyulan tüm bilgileri, taşıma maliyetleri, yükleme ve varış limanı, transit süre, aktarma limanı gibi bilgileri kişilerin bilgisi dâhilinde gerçekleştirir.